Szukając ciszy i spokoju wraz z rodziną postanowiliśmy trochę odpocząć od zatłoczonego miasta. Aby spędzić weekend na łonie natury udaliśmy się do Puszczy Białowieskiej.
Korzystając z pięknej pogody w Białowieży wraz z rodziną udaliśmy się na spacer. Po krótkim czasie przybrał formę zwiedzania tej pięknej wsi. Najpierw poszliśmy do Parku pałacowego. Idąc jego ścieżkami natknąć się można na wiele gablot itp. czy tez obeliski z opisem historycznym. Jedną z ciekawostek jakie zapamiętaliśmy to ,to, że został założony nie dawno temu, bo na przełomie XIX i XX wieku z rozkazu cara rosyjskiego, który także budował tam pałac. Projektantem parku był polak Walery Kronenberg. Drzewa w Parku dobrano nawiązując do naturalnie występujących gatunków w Puszczy Białowieskiej. Powierzchnia Parku Pałacowego mieści się na obszarze około 48 ha. Występuje tu około 89 gatunków i drzew i ich odmian. Prawie większość występujących tu obszarów zadrzewionych swoim charakterem jest bliski naturalnemu wyglądowi lasu. Na swojej drodze spotkaliśmy między innymi: świerki, brzozy, graba, lipę czy tez dąb. Najstarsze i najwyższe drzewa osiągają nawet 20m wysokości.
Pałac cara spłoną a po nim możemy oglądać tylko pozostałą bramę. Niedaleko znajduję się Muzeum Przyrodniczo-leśne i restauracja. Przy jednym z wejść do Parku znajduje się budynek PTTK skąd zaczerpnęliśmy trochę informacji. Idąc drogą przy stawach, nie można nie zauważyć obelisku. Postawiono go dla upamiętnienia łowów Augusta III Sasa. Wyryte są tam ważniejsze nazwiska osób polujących. Najstarszym budynkiem w Parku jest stary budynek położony nad stawem, gdzie obecnie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej BPN im. J.J. Karpińskiego.
Idąc dalej polna droga można zobaczyć Ścisły rezerwat przyrody, który jest częścią Puszczy Białowieskiej. Wejście jest możliwe tylko z licencjonowanym przewodnikiem albo na podstawie ważnej przepustki wydanej przez dyrektora BPN. My mieliśmy przewodnika. Dowiedzieliśmy, że jest to obszar nietknięty przez człowieka. Nikt w nim nie sadził drzew ani ich nie wycinał. Nawet stara dębowa brama wjazdowa do rezerwatu została poskładana za pomocą drewnianych kołków a nie gwoździ.
Byliśmy zachwyceni krajobrazem jaki tam panuje. Na samym początku znajduje się grąd, czyli mieszany las liściasty ( lipa, grad i dąb). Rezerwat zamieszkuje około 50 gatunków ssaków, 120 gatunków ptaków, tysiące gatunków bezkręgowców. Po skończonym spacerze wróciliśmy do miejsca noclegu. Agroturystyka w Białowieży jest dobrze rozwinięta. Jest wiele ofert noclegu w Białowieży jakie proponują gospodarze. Bardzo polecamy to piękne miejsce jakim jest Białowieża i okolice.